Centrala Caritas

25 lecie Caritas Archidiecezji Katowickiej

W środę, 18 grudnia 2013 r. o godz. 12.00 Metropolita Katowicki Abp Wiktor Skworc odprawił uroczystą Mszę Św. z okazji 25 lecia Caritas Archidiecezji Katowickiej. Uroczystość odbyła się w Ośrodku Najświętsze Serce Jezusa w Rudzie Śląskiej - Halembie. Z Arcybiskupem koncelebrowali: ks. prałat Marian Malcher - poprzedni dyrektor Caritas, ks. Krzysztof Bąk, ks. Tomasz Nowak, ks. Zenon Ryzner, ks. Zdzisław Tomziński, ks. Antoni Bartoszek, ks. Ryszard Noras i halembski proboszcz - ks. Bernard Drozd. W okolicznościowej homilii metropolita przypomniał sytuację, kiedy Caritas w latach 50. została odebrana Kościołowi. Wspomianł także ogromną pracę księdza biskupa Czesława Domina - przewodniczącego Komisji Charytatywnej Episkopatu Polski oraz Ks. prałata Mariana Malchera, którzy po stanie wojennym koordynawali akcją pomocy żywnościowej napływającą z całego świata do Polski.

Po Mszy św. odbyła się dekoracja zasłużonych pracowników Caritas. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Bronisława Komorowskiego wicewojewoda Piotr Spyra odznaczył Złotym Krzyżem Zasługi: Piotra Kowalskiego - dyrektora ośrodka w Pszczynie, Annę Wawrzyczek - dyrektora ośrodka w Ustroniu-Nierodzimiu i Radosława Smydrę - głównego księgowego Caritas.

Srebrnym Krzyżem Zasługi: Krzysztofa Kołodzieja - dyrektora ośrodka w Chorzowie, Beatę Ogórka - wicedyrektora ośrodka w Rudzie Śląskiej, Katarzynę Sawaryn - dyrektora DPS w Tychach.

Brązowym Krzyżem Zasługi: Witolda Botora - dyrektora ośrodka w Tychach, Aleksandra Szendzielorza - dyrektora ośrodka w Knurowie, Andrzeja Pałkę - dyrektora ośrodka w Wodzisławiu Śląskim.

Następnie Metropolita Katowicki odznaczył papieskim orderem Pro Ecclesia et Pontifice Witolda Hankego - wicedyrektora ośrodka w Halembie i Jarosława Czapelkę - dyrektora ośrodka w Rudzie Śląskiej.

Ks. Krzysztof Bąk złożył serdeczne podziękowanie swemu poprzednikowi, ks. Marianowi Malcherowi za długoletni przykład ogromnej pracy charytatywnej na Śląsku.

Na uroczystości była obecna Prezydent Rudy Śląskiej Pani Grażyna Dziedzic, która podkreśliła bardzo dobrą współpracę organizacji kościelnych z władzami samorządowymi Rudy Śląskiej. Zaproszeni goście złożyli życzenia świąteczne pracownikom i podopiecznym Caritas, zaś dyrektor Caritas ks. Krzysztof Bąk złożył zyczenia bożonarodzeniowe wszystkim zaproszonym gościom.

W końcowej części uroczystości zaproszeni goście, pensjonariusze Ośrodka NSPJ w Halembie wraz z pracownikami zasiedli do Wieczerzy Wigilijnej. W trakcie posiłku adwentowe piosenki śpiewał zespół pensjonariuszy ośrodka pod dyrekcją Pana Witolda Hanke.

ul. Wita Stwosza 11, 40-042 Katowice, tel./fax: +48 32 251 67 22, katowice@caritas.pl